CHS z DEVÍNSKEJ


certifikát1.jpg

       Chovateľská stanica z Devínskej vznikla 27.5.2008, kedy nám bol vystavený certifikát s chráneným názvom chovateľskej stanice. Sme malá chovateľská stanica, v ktorej chováme šteniatka pre potešenie. Vo svete československého vlčiaka sa pohybujeme už vyše 15 rokov.

Pri výbere rodičov našich šteniatok kladieme dôraz na tri hlavné kritériá: zdravie, charakter a exteriér tak, aby sa navzájom dopĺňali a zapadli do seba.

Ponúkame čistokrvné šteniatka s preukazom o pôvode z rodinného chovu za odpovedajúcu cenu. Náš chov sa riadi pravidlami Klubu chovateľov československého vlčiaka SR (SPZ, SKJ, FCI) a je ním aj kontrolovaný. 

Momentálne máme jednu sučku československého vlčiaka   Zaru (Faylin z Devínskej) a pred časom nás opustila prvá sučka tohto plemena ktorú sme mali – trinásťročná Vega (Elar z Oravy), sú to členovia našej rodiny, venujeme im všetok náš voľný čas.

Chov a odchov šteniatok je pre nás len čerešničkou na torte v našom spoločnom nažívaní. Naše sučky pre nás nikdy neboli nástrojom pre zbohatnutie, každý vrh sme dlho zvažovali a neprodukujeme šteniatka hlava nehlava!

Ako sme sa k tomu dopracovali – niečo o nás labka.jpg

     Všetko sa to začalo tým, že nám po zákernej chorobe uhynula naša sučka nemeckého ovčiaka (bez PP) Axa. Axa bola skôr sestrin pes, takže Vegu beriem ako môjho prvého psa, keďže sestra sa odsťahovala a všetko ostalo na mne. Sestra, ktorá sa psom venuje dlhšie ako ja, mi dala na výber viacero vhodných plemien a ja som si mala vybrať to, ktoré mi bude srdcu najbližšie. Konečný verdikt som povedala hneď, ako som si o plemene československý vlčiak čo-to poprečítala. Dočítala som sa že čsv je relatívne zdravé, mladé plemeno, odolné voči nepriaznivému počasiu, no najviac ma zaujal vzhľad. Keďže som chcela mať sučku s preukazom pôvodu začala som obtelefonovávať chovateľské stanice, až som sa dopracovala k chovateľovi Jozefovi Strakovi – CHS z Oravy, ktorému sa akurát narodili šteniatka. Hneď som si jednu sučku zarezervovala a nevedela som sa dočkať, kedy si pre ňu na Oravu pôjdem. Vega sa narodila 29.1.2005. Jej rodičia Aba z Oravy a Doran z Ponického dvora sa mi veľmi páčili hoci som ich najprv videla len na fotkách. A tak sme 4.3.2005 celá rodina sadli do auta a vybrali sa do Oravského Podzámku pre náš nový prírastok do rodiny. Vybrať sme si mohli z troch sučiek. Jedna bola sfarbená do hneda a dve do strieborna. Ja som chcela striebornú sučku, takže som si vyberala spomedzi dvoch. Elar – Vega sa ku mne mala najviac, definitívne som sa rozhodla keď mi Jozef povedal, že jej chýba jeden prst na zadnej nohe, lebo mala úraz keď bola maličká. Bála som sa, že by ju nikto nechcel a preto  som už neváhala.

E_TELENV.jpgVega_345.jpgKOSTI_KA.jpg

     Ako Vega rástla, začali sme sa trošku zaujímať o klubové veci, hneď v lete 2005 sme boli na letnom výcvikovom tábore v Trusalovej, kde Vega absolvovala aj zvod mladých, posudzovala ju Soňa Bognárová. Letný tábor sa nám veľmi zapáčil a tak sme zatiaľ nevynechali ani jeden.  Na tábore som sa podozvedala, čo všetko treba na uchovnenie psa. Pomaly som sa do toho pustila, po zvode nasledovala bonitácia (počas tábora na Geravách), vyšetrenie bedrových kĺbov, výstavy a ako posledné Skúška vytrvalosti psa.

     S Vegou som splnila všetky podmienky uchovnenia a už stačilo iba vybaviť chránený názov chovateľskej stanice. K názvu našej chovateľskej stanice z Devínskej len toľko, že vznikol z názvu miesta, kde som vyrastala a kde žijem – Devínska Nová Ves, mestská časť Bratislavy.

labka.jpg labka.jpg labka.jpg

     Prvý vrh sme naplánovali na jeseň v roku 2008, keďže Vega mala už tri a pol roka, bol steniatka_879.jpgnajvhodnejší čas dať ju nakryť. Pes Cett Malý Bysterec nám bol navrhnutý poradcom chovu. Cett, alebo Deci ako ho volajú, býva tiež v Bratislave takže nebol problém za ním zájsť aj niekoľkokrát. Bolo to dosť zložité a chodili sme tam dva týždne ako na klavír. Najprv nechcela ona, potom on, no nakoniec sa predsa len podarilo. 30.11.2008 sa nám narodilo 8 šteniatok – 4 sučky a 4 psíci a tak bol náš vrh A na svete. Je to jediný vrh tohoto psa.

     Vega je výborná matka, pôrod bol bez problémov, pekne a vzorne sa o krpcov starala, až kým nezačali odchádzať do nových domovov. Nových majiteľov som vyberala veľmi ostražito, pretože mi na šteniatkach veľmi záležalo. Bola to ohromná skúsenosť, ako pre mňa tak aj pre Vegu a bolo na nej vidieť, že je šťastná.

labka.jpg labka.jpg labka.jpg

     A tak som si povedala, že ešte aspoň jeden vrh mať budeme, ale najskôr tak o dva roky. SDC19043.JPG Vega sa prekvapivo začala ďalší rok hárať aj na jar (dovtedy hárala vždy len na jeseň), preto som silou mocou presvedčila rodičov, že druhý- B vrh je vlastne celkom dobrý nápad a v máji 2010 sme sa vybrali na výlet do Hronca, za Hittom spod Ďumbiera. Mama, ako sa mi neskôr priznala, dúfala že ide len o falošné háranie a žiadne šteniatka nebudú. Bola som veľmi rada, že nám poradca chovu Hitta schválil, lebo vždy, keď som ho videla sa mi veľmi páčil a v tej dobe mal na Slovensku iba jeden vrh. Čuduj sa svetu po jednom nakrytí ostala Vega kotná a 27.6.2010 sa jej narodilo 7 šteniatok v zložení 5 sučiek a 2 psíkovia. Opäť mi potvrdila aká je skvelá mama a šteniatka sme si spolu užívali.

labka.jpg labka.jpg labka.jpg

     Na rok 2012 sme naplánovali druhý-letný vrh, zároveň aj posledný vrh po Vege. DSC_0837.JPGPoradcom chovu nám bol navhrnutý pes Hektor Oskár Dór, ktorý je zároveň dlhoročný kamarát našej Vegy a zatiaľ nemal žiadnych potomkov. Náš vrh C sa narodil 9.7.2012. Pôrod prebehol opäť bez komplikácií a tešili sme sa z 2 sučiek a 6 psíkov. Vega v roli matky opäť nesklamala a o šteniatká sa starala vzorne. Toto bol teda posledný vrh našej maminy Vegy hoci sme sa zahrávali s myšlienkou skúsiť to ešte raz. Tri vrhy pre sučku s dostatočnými rozostupmi sú podľa nás akurát. Vega sa stala zakladateľkou chovu našej chovateľskej stanice, teraz si užíva život psieho “veterána”, ale vôbec sa tak netvári, stále je to naša hravá, pojašená, bláznivá Vegetka.

labka.jpg labka.jpg labka.jpg

     V roku 2014 sme na základe prosby majiteľov Bonie z Devínskej (dcéra našej Vegy) Dvrhnaplánovali vrh po nej, ako otca sme vybrali si krásneho nového plemenníka Avatara z Chtelnických lesov, ktorý ešte tiež nemal žiadnych potomkov a poznali sme ho odmalička. 10.12.2014 sa narodilo 5 šteniatok z vrhu D – 3 sučky a 2 psíkovia – prvé vnúčatká našej Vegy odchované pod našou chovateľskou stanicou.

Toto sa zopakovalo aj v roku 2016, zastrešili sme vrh poBellari z Devínskej a Avatarovi Evrhz Chtelnických lesov, 15.1.2016 sa narodilo až 9 šteniatok z vrhu E – 4 sučky a 5 psíkovia. 

Bonie aj Bellari sa zhostili úlohy matky rovnako výborne ako ich mama Vega. Tieto posledné dva vrhy hoci neboli odchované priamo u nás doma, chodili sme šteniatka i napriek vzdialenosti často navštevovať, kontrolovať, vyberali sme im majiteľov a poskytujeme im chovateľský servis tak, ako by boli celkom “naše”. 

FvrhV roku 2017 sa po dvojročnej pauze stala druhý krát maminou Bonie z Devínskej a so slovenským plemenníkom Corgoňom Vlčí démon sa stali rodičmi vrhu F z Devínskej. Bonie sa narodilo v sobotu 18.2.2017 9 šteniatok – 6 sučiek a 3 psíkovia. Z tohto vrhu sme si jednu sučku nechali, Vegetkinu vnučku.

A tak sa nám život opäť zmenil, rozrástli sme sa o sučku Faylin z Devínskej, voláme ju Zara. Spolu s ňou pribudli povinnosti ohľadom starostlivosti o šteniatko. Predsa len, s Vegou už veľa starostí nie je, užíva si dôchodok  a okrem pravidelného venčenia, mojkania a vyspávania nič nežiada. 🙂
faylinKu koncu roku 2017 sa podarilo zrealizovať aj prvý vrh na sučke Caya z Devínskej, ktorý sme tiež s radosťou zastrešili. Ako partnera sme vybrali Axxisa z Bačovej svorky, pre ktorého to bol tiež prvý vrh. A tak sa 12.11.2017 narodilo 7 šteniatok – vrh G z Devínskej – 2 sučky a 5 psíkov. 

23.5.2018 nás kvôli zákernej chorobe opustila naša Vegetka, vo svojich trinástich rokoch. Nikdy na ňu nezabudneme a ostane stále v našich srdciach!

Opäť máme teda doma iba “jedináčika”, momentálne teda ešte stále v štádiu pubertiaka – Zarušu, ktorú sa nám aj podarilo uchovniť. Či bude mať opäť aj doma v Devínskej šteniatka ukáže čas.

Po 3 ročnej pauze, v roku 2020, sa pod názvom chovateľskej stanice z Devínskej narodil vrh H. Mamou je krásna, sivá kópia svojej babky Vegy – Deva z Devínskej. Narodilo sa 6 sivých šteniatok, 1 sučka a 5 psíkov, otec Pascal Malý Bysterec. Sú to prvé pravnúčatá našej Vegy, ktoré nesú meno z Devínskej.
O rok nato sa majitelia Devy rozhodli pre druhý vrh po Deve. A koncom roka 2021 sa narodil vrh CH. Mama Deva z Devínskej, otec: Heaven and Hell de campos y lobos. Narodilo sa 5 šteniatok, 2 sučky a 3 psíkovia.

A z našej malej Faylin už vyrástla dospelá sučka, podarilo sa nám splniť všetky podmienky uchovnenia. No začiatkom roku 2022 mala zápal maternice a museli sme jej ju dať vybrať. Šteniatka mať už nemôže. 

labka.jpg labka.jpg labka.jpg 

     Odchovali sme teda tri vrhy šteniatok československého vlčiaka po našej Vegetke – 23 šteniatok z toho 12 psíkov a 11 sučiek. Jeden vrh sme odchovali na Bonie z Devínskej – 5 šteniatok z toho 3 sučky a 2 psíkovia, ďalší vrh sme odchovali na Bellari z Devínskej – 9 šteniatok, z toho 4 sučky a 5 psíkovia. Druhý vrh po Bonie sme zapísali taktiež pod našu chovateľskú stanicu, narodilo sa 9 šteniatok, z toho 6 sučiek a 3 psíkovia. V rovnakom roku mala šteniatka aj Caya z Devínskej – 7 šteniatok, z toho 2 sučky a 5 psíkov. V 2020 mala šteniatka Deva z Devínskej – 6 šteniatok, z toho 1 sučka a 5 psíkov. Svoj druhý vrh mala Deva v roku 2021 – 5 šteniatok, z toho 2 sučky a 3 psíkovia. Dokopy sme teda odchovali 64 šteniatok v zložení 29 sučiek a 35 psíkov, ktoré nesú meno našej chovateľskej stanice z Devínskej

V budúcnosti sa nebránime opäť zastrešiť vrh, ale len po niektorom z našich odchovancoch. Majitelia šteniatok tak získajú dvoch chovateľov, jedným je majiteľ sučky u ktorého sa šteniatka narodia a vyrastajú a druhým sme my. Spolu sa budeme snažiť pomôcť s čím bude treba po celý život šteniatka. Keďže sa podarilo uchovniť aj Greysi z Devínskej, boli by sme radi keby sa taktiež zhostila úlohy maminy aspoň raz.

Chov a odchov šteniatok je pre nás len čerešničkou na torte v našom spoločnom nažívaní. Naše sučky pre nás nikdy neboli nástrojom pre zbohatnutie, každý vrh sme dlho zvažovali a neprodukujeme šteniatka hlava nehlava! Pre predstavu… tu je prehľad, celkový počet vrhov jednotlivých matiek našich vrhov za celý ich život:
Elar z Oravy – 3 vrhy
Bonie z Devínskej – 2 vrhy
Bellari z Devínskej – 1 vrh
Caya z Devínskej – 1 vrh
Deva z Devínskej – 2 vrhy.
Zo zastrešenia vrhu nemáme po finančnej stránke nič, všetky peniaze idú majiteľom sučiek, my máme iba dobrý pocit, že sa “naša” krv opäť objaví v rodokmeni šteniatok a neostane iba v minulosti. 

labka.jpg labka.jpg labka.jpg

     Prehľad našich odchovov, všetky informácie o jednotlivých sučkách a psoch z našej chovateľskej stanice si môžete pozrieť na našich stránkach tu. Všetci majú zriadené podstránky kde zachytávame všetky informácie o nich, výsledky výstav, bonitačné kódy, zdravotné výsledky, skúšky. Pravidelne pridávame fotografie do fotoalbumu, ktorý má každý náš odchovanec zriadený s fotkami od narodenia. Umiestnenie našich odchovancov si môžete pozrieť v prehľadnej mape tu.

     Postupom času, sa už aj naše odchovy – šteniatka z našej chovateľskej stanice stali chovnými sučkami/psami, ďalej sa zapájajú do chovu, čomu sa veľmi tešíme a pevne veríme, že krv našej Vegy sa “nestratí” v ďalších generáciách. Na našich stránkach si môžete pozrieť aj všetky plánované aj realizované vrhy po našich odchovancoch. Zhrnutie našej chovateľskej činnosti nájdete v časti naše úspechy, kde sú prehľadne spísané dosiahnuté výsledky našich odchovov. S našimi šteniatkami sa snažíme pravidelne stretávať, nevynecháme žiaden zvod, bonitáciu, či beh, ktorých sa plánujú zúčastniť naši odchovanci. Radi ich tam povzbudíme, vysvetlíme čo a ako, tešíme sa s nimi keď už to majú úspešne za sebou. Taktiež sa snažíme chodiť a fandiť im na každej výstave. 

Súťažné ocenenia našej chovateľskej stanice labka.jpg

 • Klubová výstava československého vlčiaka venovaná pamiatke Tomáša Rusku, 19.11.2010 Nitra, posudzovateľ: Ing. Štefan Štefík (SK):
  1. miesto v súťaži chovateľských skupín (Alikay, Arin, Badri, Berry, Bellari)
 • XV. Európska výstava československého vlčiaka, 20.3.2011 Nitra, posudzovateľ: Jana Tomešková (CZ) 
  1. miesto
  v súťaži chovateľských skupín (Arin, Badri, Biba, Baylin)
 • Klubová výstava československého vlčiaka, 8.8.2015 Žiar, posudzovateľ: Leoš Jančík (CZ)
  3. miesto v súťaži chovateľských skupín (Back, Berry, Bonie, Caya, Dayko)

Viac o našich úspechoch tu

 Z Devinskej C 2012_0113.JPG